Encyklopedia Host


Idź do treści

Starzenie się roślin

UprawaCzy hosty są długowieczne?

Hosty są bylinami uważanymi za długoletnie, które przez wiele lat mogą cieszyć nas swoim urokiem. Jednak, aby tak było musimy im w tym pomóc, gdyż bez naszej ingerencji z upływem lat, będą coraz "mizerniejsze", a w skrajnych przypadkach mogą zginąć.
Przy uprawie host na zieleń ciętą, gdzie najważniejszą sprawą (podobnie jak dla nas) są ich zdrowe, ładne i dorodne liście czytałem, że wyraźny spadek plonu, występuje zwykle dopiero po 15–20 latach uprawy.
Moje obserwacje trochę od tego poglądu odbiegaja, szczególnie, gdy bierzemy pod uwagę hosty bardziej plenne.Przyglądajmy się naszym hostom, aby stwierdzić kiedy musimy reagować!

P
opatrzmy na wielkość liścia H. Albopicta rosnącej na jednym miejscu (od lewej) po dwóch, czterech i siedmiu latach.
(Wybarwienie jest odmienne ze względu na różne warunki naświetlenia).P
opatrzmy również co się dzieje tuż przy ziemi, gdzie liście wychodzą z podłoża.
Foto:1 - Taki widok powinien nas zainteresować.
Foto:2,3 - Taki natomiast już zaniepokoić.
Foto:4 - To możemy zobaczyć którejś wiosny, gdy w porę nie zareagujemy. Z całej kępy pozostał jedynie fragment jej obwódki!

Dlaczego tak się dzieje?


H
osta rozrosła się i ma zbyt dużą ilość kłączy - rosną za gęsto.

R
osnące w takiej ciasnocie kłącza nie mogą przebić się z korzeniami do wnętrza gleby. Tworzą mikroskopijne korzenie, bądź korzenie wychodzą nad powierzchnię gruntu powodując wypiętrzanie się kępy.

M
ikroskopijnych rozmiarów korzenie to brak wody, składników pokarmowych, a gdy korzenie ich nie dostarczą znajdujące się na powierzchni gruntu kłącza po prostu zasychają.

Co i jak robić, aby nie dopuścić do takiej sytuacji?


N
ie ma reguły na to, jak długo hosta może rosnąć na jednym miejscu bez naszej ingerencji. Jest to zależne od odmiany, wielkości i od tego jak szybko roślina się rozrasta. Po prostu musimy się im przyglądać i reagować. Gdy zauważymy, że hosta ma zbyt gęsto kłącza, drobnieją jej liście lub część kłącz zaczyna zasychać powinniśmy ją odmłodzić. Zabieg ten przeprowadzamy na wiosnę, gdy nagrzeje się wierzchnia warstwa gleby, ale jeszcze przed rozwojem liści. Każdą zagrożoną starzeniem się roślinę wykopujemy i dzielimy na kilka części, które należy następnie posadzić na przygotowanym wcześniej miejscu i wielokrotnie podlać.

Jeśli masz jakieś spostrzeżenia lub posiadasz wiedzę na ten temat
zachęcam do podzielenia się nią z czytelnikami tej strony.
Napisz to w poniższym formularzu.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów ze strony wyłącznie za zgodą właściela witryny. | andrzej.pach@wp.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego