Encyklopedia Host


Idź do treści

Stanowisko w pełnym cieniu

Stanowiska
Stanowisko cieniste.Stanowisko w pełnym cieniu to takie do którego bez względu na porę roku słońce bezpośrednio dociera przez mniej niż 3 godziny dziennie, a przez resztę dnia jest ono albo przefiltrowane, przez gęste gałęzie drzew lub też jest jasnym cieniem - czyli osłonięte od bezpośredniego promieniowania słonecznego jakąś wysoką przeszkodą.


Nie możemy tu w ogóle brać pod uwagę stanowiska, do którego w żaden sposób nie dociera słońce, bo nie ma chyba zbyt wielu roślin poza mchami i grzybami, które mogłyby przeżyć w całkowitych ciemnościach.
Stanowiska cieniste moją swoje
zalety, do których niewątpliwie należy ich niepowtarzalny nastrój nieco ponury a zarazem romantyczny (pełen gry światła i cienia). W którym rośliny są delikatniejsze a zarazem przy odpowiednim ich doborze tworzą niepowtarzalny nastrój spokoju i relaksu.

Mają te miejsca również
wady dla upraw roślin:

  • Są to zazwyczaj miejsca wilgotne, w których łatwiej jest o choroby grzybowe, dlatego nawadnianie roślin nie powinno powodować moczenia liści, a jedynie gleby wokół roślin. Mokre liście dużo dłużej utrzymują na swojej powierzchni wilgoć niż na stanowiskach półcienistych czy też słonecznych.
  • w takich miejsca może następować dużo mniejsza cyrkulacja powietrza, co również wpływa na zagrożenie chorobami grzybowymi. Wysokie ściany, czy gęste krzewy, drzewa i cień utrudniaj ruch powietrza, dlatego rośliny nie powinno sadzić się w takich miejscach zbyt gęsto, a drzewa i krzewy powinny być tak ukształtowane aby wiatr mógł przedostawać się pod ich korony.
  • To oczywiście nie jest regułą, gdyż miejsca takie mogą stać się również wręcz pustynią, gdy gęste korony drzew nie dopuszczą kropli wody do podłoża.


Hosty na cienistym stanowisku

Do miejsc cienistych należy dokładnie dobierać rośliny - muszą być to rośliny, które lubią, bądź tolerują duże zacienienie.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, że:

  • Błyszczące liście w cieniu są dużo bardziej widoczne niż matowe czy aksamitne.
  • Liście o pstrych czy też żółto-zielonych barwach są wyraziste w porównaniu z niebieskimi czy zielonymi. Jasne kolory, białe, kremowe żółte czy różowe wyróżniają się w cieniu natomiast ciemno-czerwone, błękitne czy fioletowe mogą w tych warunkach oświetlenia być wręcz niezauważalne.
  • Ważna jest również struktura liści co wyraźnie widać porównując na przykład grube liście host i rozdrobnione o delikatnej strukturze paprocie - takie silne kontrasty czasami pozytywnie zaskakują.
  • W zacienionych zakątkach konieczny jest również dobór przestrzenny roślin, aby nie konkurowały one ze sobą a tworzyły dla siebie odpowiednie tło. Piramidalne, pionowe, czy o kolumnowym pokroju powinny rosnąć w tle, przed nimi formy zaokrąglone, płaczące czy też rozprzestrzeniające się a bliżej ścieżek niższe i o odmiennych barwach.Andrzej Pach

Cień bez wyraźnych jasnych akcentów jest zbyt ciemny, a rośliny tam rosnące niewidoczne.

Wysokie krzewy są efektownym tłem dla kompozycji.

Laurowiśnia i paprocie jako tło dla kompozycji host.

Hosty na cienistym stanowisku
Hosty na cienistym stanowisku
Hosty na cienistym stanowisku

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów ze strony wyłącznie za zgodą właściela witryny. | andrzej.pach@wp.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego