Encyklopedia Host


Idź do treści

Stanowisko o dużym nasłonecznieniu

Stanowiska
Stanowisko słoneczne.Hosta Gold Standard na stanowisku słonecznym


Stanowisko słoneczne to miejsce, gdzie co najmniej przez 6 godzin dziennie bezpośrednio padają promienie słoneczne z czego co najmniej 4 godziny przypada na godziny południowe.

Stanowiska takie z reguły nie nadają się do uprawy host - a tak naprawdę żadna z odmian host nie powinna być uprawiana w pełnym słońcu. Przyjmuje się co prawda, że niektóre odmiany lepiej znoszą dość duże nasłonecznienie, ale jest to uwarunkowane również innymi aspektami uprawy.

  • Rośliny te wymagają dużo większej dbałości i zapewnienia ciągle wilgotnego podłoża, aby mogły uzupełniać jej zapasy z powodu dużego parowania przez nagrzane duże powierzchnie liści.
  • Hosty na słonecznym stanowisku nie mogą być sadzone w pobliżu jasnych ścian budynków, gdyż rośliny są jakby podwójnie naświetlone, raz bezpośrednio przez słońce a drugi raz przez promienie słońca odbite od jasnych powierzchni. Takie usytuowanie nawet dla bardziej wytrzymałych roślin jest zabójcze.
  • Dla roślin rosnących w pełnym słońcu powinniśmy przygotować trochę inaczej glebę - powinna ona zawierać więcej składników utrzymujących wilgoć jak torf i kompost.
  • Niezbędne jest również ściółkowanie gleby, aby zabezpieczyć ją przed nadmiernym nagrzaniem i szybkim odparowaniem wody.


Decydując się na uprawę host na słonecznym stanowisku musimy zdawać sobie sprawę z tego, że ich wybarwienie będzie zupełnie inne niż w bardziej sprzyjających dla nich warunkach. Hosty o żółtych kolorach w skrajnych przypadkach będą miały prawie biały kolor liści a niebieskie raczej będą miały kolory zbliżone do zielonego.
Generalnie nie zalecam sadzenia host w takich warunkach, ale według różnych źródeł można stworzyć listę odmian host bardziej odpornych i mogących rosnąć w warunkach większego nasłonecznienia.


Hosta Gold Standard na stanowisku słonecznymHosta Gold Standard na stanowisku cienistym.

Hosta Gold Standard na stanowisku cienistym.

Hosty o żółtych liściach:
August Moon, Gold Regal, Sum and Substance, Sun Power, Gold Regal.

Hosty wielobarwne:
Gold Standard, Inniswood, Regal Splendor, Sundance, September Sun, So Sweet, Francee, Patriot, undulata Albomarginata, Minuteman.

Hosty o zielonych liściach:
Invincible, Pearl Lake, Royal Standard, Honeybells, lancifolia.

Hosty o niebieskich liściach wytrzymujące większe nasłonecznienie (ale jednak nie zalecane do stanowisk o długim nasłonecznieniu południowym słońcem):
Blue Angel, Elegans, Halcyon, Krossa Regal.

Hosty o pachnących kwiatach - wymagają one więcej światła, gdyż rosnące w zacienionych stanowiskach kwitną mniej obficie a kwiaty i całe rośliny są mniejsze:
plantaginea, Aphrodite, Fragrant Bouquet, Fried Green Tomatoes, Guacamole, Honeybells, Invincible, Royal Standard, Summer Fragrance.

Uważam jednak, że jedynie metodą prób i błędów można ustalić, które odmiany host mogą w konkretnych warunkach rosnąć na stanowiskach o dużym nasłonecznieniu. Należy obserwować je i gdy zauważymy brązowienie liści na brzegach lub czubkach, zmatowienie się kolorów czy też wyblakłe plamy to będą to objawy zbyt dla nich dużego nasłonecznienia. Nie należy wtedy zwlekać z ich przesadzeniem - hosty mają mocny system korzeniowy i bez problemu zniosą przesadzenie o każdej porze roku, a większą krzywdą będzie dla nich pozostawienie ich na nieodpowiednim dla nich stanowisku.

Andrzej Pach


Porównanie tej samej odmiany rosnącej na stanowiskach o różnym nasłonecznieniu.Hosta Paradise Joyce na stanowisku cienistym.Hosta Paradise Joyce na stanowisku półcienistym.Hosta Paradise Joyce na stanowisku słonecznym.

Hosta Paradise Joyce na stanowisku cienistym.
Hosta Paradise Joyce na stanowisku półcienistym.
Hosta Paradise Joyce na stanowisku słonecznym.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów ze strony wyłącznie za zgodą właściela witryny. | andrzej.pach@wp.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego