Encyklopedia Host


Idź do treści

Rozważania o kolorach

Artykuły


Rozważania o kolorach

Od dawna zastanawiałem się nad dokładnością określania koloru liści host w opisach i zawsze pojawiały się pewne wątpliwości związane z różnorodnością metod i ich precyzją.
Przede wszystkim czy wszyscy, którzy czytając opis widzą to co określił autor?
Jaką metodą i jak precyzyjnie powinny być określane kolory liści, aby opis był czytelny i w zadawalający sposób przedstawiał określoną odmianę?

Przez opis kolorów odmiany rozumiem nie tylko opis słowny, ale wszystko co można zrobić dla określenia kolorów przedstawiając określoną odmianę. Zatem w grę wchodzą również metody wizualne, które uwydatniają wszystkie aspekty związane z kolorem.

Zdjęcia i kolory.
Rejestrowanie barw na zdjęciach jest uwarunkowane wieloma aspektami:

  • Pokazanie kolorów na zdjęciu jest zależne od jakości sprzętu, którym je wykonujemy oraz od umiejętności wykonywania zdjęć i nie zawsze (bądź bardzo rzadko) na zdjęciu barwy są identyczne jak w oryginale.
  • Duży wpływ na przekazany na zdjęciu kolor ma jakość i rodzaj oświetlenia, a przy zdjęciach w plenerze nie bez znaczenia jest pora dnia w jakiej je wykonujemy czy też wielkość zachmurzenia.
  • Odtwarzanie zdjęcia na różnych monitorach komputerów, może wprowadzać dalsze przekłamania.


Postrzeganie barw przez różne osoby, jak i w różnych sytuacjach jest różne. Generalnie oko ludzkie w połączeniu z mózgiem radzi sobie bardzo dobrze z prawidłowym rozpoznawaniem widzianych barw niezależnie od oświetlenia jednakże:

  • Ten sam zielony kolor będzie różnie odbierany, gdy będzie widoczny na całej powierzchni liścia, gdy będzie w centrum liścia otoczony jasnymi kolorami marginesu a całkiem inaczej gdy będzie widoczny na wąskim marginesie liścia, którego centrum ma jaśniejsze, bądź ciemniejsze od niego barwy.
  • Postrzeganie barw na liściach rośliny nie można oddzielić od otaczającej ją rzeczywistości, gdyż kolorystyka otoczenia ma również duży wpływ na nasze zmysły i odczucia.
  • Dodatkowym problemem przy postrzeganiu kolorów jest zniekształcenie rzeczywistości przez nasze oczekiwania i podświadomość, która podpowiada czasami naszym zmysłom wynik nie koniecznie zgodny z rzeczywistością.

Odwzorowanie barw na zdjęciach przy identycznym oświetleniu żarowym.

Nicon D3100

Olimpus SP 550UZ

Słowny opis koloru.

Czy można nie używając zdjęć precyzyjnie określić kolor liści, tak aby każdy widział dokładnie to o samo co autor opisu?
Ponieważ "życie" nie znosi pustki, a "potrzeba jest matką wynalazków" problem precyzyjnej identyfikacji kolorów roślin został już dawno rozwiązany. Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (Royal Horticultural Society) wprowadziło wzornik kolorów dzięki któremu możemy zarówno dokładnie określić jak i odczytać określoną barwę.

Stworzony w 1966 roku system zawiera paletę 884 barw wykonaną w postaci czterech wachlarzy zawierających barwne paski. Każdy (barwny pasek) posiada w centrum wzoru danego koloru mały otwór i aby określić kolor liścia należy wybrać z wachlarza pasek o zbliżonym odcieniu koloru. Pasek umieścić na liściu i patrząc przez otwór dopasować w miarę dokładnie kolor wzornika do widocznego w nim koloru liścia.
Tak dokładne określanie koloru jest stosowane przez producentów, podczas rejestracji i wymagane przy opatentowaniu konkretnych roślin.
Jednak dla amatorów takie rozwiązanie nie jest praktyczne, gdyż aby odczytać tak zaszyfrowane kolory musimy posiadać wzorniki, a to wiąże się z kosztami (RHS Colour Chart - około 170 funtów, a RHS Mini Colour Chart to koszt około 25 funtów).

Dla zobrazowania jak wygląda dokładne określenie kolorów hosty tą metodą podaję poniżej takie dane podawane przy opatentowaniu hosty
Paradise Joyce.
Dane ogólnie dostępne w sieci Freepatentsonline.

Młode liście, górna powierzchnia: Centrum, 144B
marginesy, 133b do 139B.
Młode liście, dolna powierzchnia: Centrum, 144B
marginesy, 136B. Siny nalot.
Starsze liście, górna powierzchnia: Centrum, 144A 2D
marginesy, 137a do 137b.
Starsze liście, dolna powierzchnia: Centrum, 145C
marginesy, 136B do 137b. Siny nalot

RHS Mini Colour Chart

RHS Colour Chart

Jak różny i bez odpowiedniego wzorca całkowicie nieczytelny jest dla nas taki opis w porównaniu do opisu określającego "potocznie" kolory tej hosty zamieszczonego chociażby w Hostalibrary:
Hosta o prawie czysto niebieskich marginesach z żółtym centrum przypominająca Hostę June, centrum zmienia kolor na biało-żółty, który utrzymuje się aż do końca sezonu.

Dla zainteresowanych rozszyfrowaniem zapisu z patentu (United States Patent PP12119), a nie posiadających barwnych szablonów RHS Colour Chart: podaję link do strony Azalea Society of America na której udostępniona jest tabela barw uwzględniająca między innymi numerację kolorów RHS.

W dokładnym określeniu kolorów liści w patentach jest jeszcze jeden ważny aspekt, a mianowicie również dokładne określenie warunków w jakich była uprawiana roślina na której dokonano określenia tych kolorów.
Wynalazca (odkrywca) określa to w różny sposób:
- Rośliny używane do opisu były uprawiane w pojemnikach 17 cm w warunkach polowych, które są ściśle zbliżone do warunków produkcji wiosną i latem w Ter Aar, Holandia.
- Pomiary mogą być bardziej lub mniejsze zbliżone w zależności od wieku bryły i różnych warunków uprawy.
- Pomiary i wartości opisują rośliny uprawiane w pojemnikach, w Barneveld, Holandia, w ramach praktyki handlowej późnym latem w plenerze dla temperatur w dzień od 14 ° C do 35 ° C, a w nocy od 5 ° C do 18 ° C.
Czasami określenie kolorów jest obwarowane uwagą, że w różnych warunkach klimatycznych, stanowiskowych, nawadniania czy też nawożenia kolorystyka rośliny może być odmienna od podanej w patencie.
Zawsze jest również określana edycja wzornika barw użytego podczas pomiarów np. "poniższe opisy i numery kolorów są oparte na tabeli kolorów Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego (edycja 2001)".

Te wszystkie uwarunkowania i to że hosty w różnych warunkach mogą mieć diametralnie różną kolorystykę liści jako amatora skłaniają mnie do następującego wniosku:
Nie neguję potrzeby dokładnego określenia kolorów przy pomocy szablonów RHS Colour Chart, niezbędnego przy rejestracji, opatentowaniu roślin, jak również dla producentów i osób zajmujących się hybrydyzacją, aby mogli precyzyjnie określić kolorystykę nowo powstałych odmian. Uważam jednak, że dla amatorów w zupełności wystarczające jest potoczne określenie kolorystyki host dodatkowo poparte zdjęciami ukazującymi te rośliny w różnych fazach rozwoju i różnych uwarunkowaniach związanych z ich uprawą.
Zdjęcia pokazujące hostę mogą niedokładnie przedstawiać rzeczywistość ze względu na możliwość przekłamania kolorów w zależności od uwarunkowań oświetlenia jak i sprzętu użytego do ich wykonania. jednak gdy będą przedstawiały roślinę w całym okresie jej rozwoju (od wiosny do jesieni) i w różnych warunkach uprawy dadzą nam w miarę pełny obraz pozwalający określić jej barwę na przestrzeni całego sezonu pomimo może niezbyt precyzyjnego (potocznego) opisu kolorystyki.


Andrzej PachWszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów ze strony wyłącznie za zgodą właściela witryny. | andrzej.pach@wp.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego