Encyklopedia Host


Idź do treści

Liście host w wazonie

Ciekawostki
"Liście host w wazonie"


H
osty uprawiamy przede wszystkim dla ich pięknych liści i jest to niezaprzeczalna prawda.
Są one ozdobą w naszych ogrodach, a szczególnie pięknie wyglądają w kompozycjach znajdujacych się w cienistych zakątkach. Liście host (funkii) zostały również docenione w bukieciarstwie i dzięki temu wielu hodowców zaczęło specjalizować się w uprawie tych roślin na tak zwaną "zieleń ciętą".Kompozycja z liści host.

Hodowcy uprawiający hosty na zieleń ciętą mają obecnie do dyspozycji bardzo szeroką gamę tych roślin o liściach w różnych kształtach, wielkościach i co ważne o szerokim wachlarzu kolorystycznym. Materiał bukieciarski z tych roślin jest dostępny od wiosny do jesieni a nawet aż do pierwszych przymrozków. Hosty uprawiane są w tym celu zarówno w uprawach polowych jak i w zacienionych tunelach foliowych. Z jednej dorosłej funkii w ciągu roku można uzyskazć nawet do 200 liści, a co ciekawe roślina w wyniku ścinania liści wydaje ich coraz więcej. Po zbiorach, aby przedłużyć trwałość liście kondycjonuje się w roztworze benzyloadeniny przez 24 godziny ( ten zabieg wykonywany jest przez producenta zieleni), dzięki takiemu zabiegowi w temperaturze poniżej 10°C można je przechowywać w wodzie przez okres 20 dni. Liście nie traktowane preparatem przedłużającym ich trwałość zachowują świeżość jedynie przez połowę tego okresu. Kondycjonowanie ma na celu przede wszystkim zabezpieczyć roślinę przed utratą wody z tkanek, przed szkodliwym działaniem etylenu oraz gniciu przez ograniczanie rozwoju drobnoustrojów.

To chyba tyle o "przemyśle bukieciarskim" - pomimo tego, że dostępność różnych odmian funkii na naszym rynku w tej chwili jest ogromna z przykrością zauważam ich brak w kwiaciarniach. Piękne liście chyba jeszcze nie zostały odpowiednio docenione przy tworzeniu bukietów.

Oto kilka uwag, których przestrzeganie pomoże przedłuży świeżość bukietu z liści host:

 • Woda zawierająca duże ilości chloru i związków mineralnych nie służy długiemu przetrwaniu żadnych bukietów. Do wazonu używamy wodę przegotowaną i wystudzoną z której po kilku godzinach wytrąciły się związki mineralne.
 • Wbrew powszechnemu mniemaniu łodygi kwiatów czy też liści stojących w wazonie powinny być zanurzone w wodzie jak najpłycej. Wystarczy zanurzenie na głębokość 2-3cm, głębsze nie powoduje wcale większej możliwości poboru wody przez łodygi, a sprzyja jedynie szybszemu rozwojowi drobnoustrojów powodujących gnicie zanurzonych tkanek, mętnieniu wody i niezbyt przyjemny jej zapach.
 • Liście czy też kwiaty pobierają z naczynia wodę, ale jej ubytki nie należy uzupełniać tylko wymienić ją na nową.
 • Podczas wymiany wody w wazonie ( zabieg ten powinien być przeprowadzany co 3-4 dni) należy dokładnie umyć jego ścianki i łodygi liści, które były w wodzi zanurzone. Na ściankach naczynia i łodyg rozwinęły się już drobnoustroje, których pozostawienie spowoduje ich dalszy i szybki rozwój. Bakterie gnilne szybko zanieczyszczą świeżo wymienioną wodę a znajdujące się w niej w znacznym stopniu zablokują możliwość jej prawidłowego pobierania przez rośliny.
 • Ścinając liście do bukietu powinniśmy to robić wcześnie rano albo późnym wieczorem. Rano liście host są bardzo dobrze nawodnione, sztywne i jędrne. Wieczorem mają nagromadzone więcej składników pokarmowych pobranych w ciągu dnia z korzeni jak również dzięki fotosyntezie.
 • Ścięte liście nie należy od razu po przyjściu do domu wkładać do wazonu. Po ścięciu w bardzo krótkim czasie łodyga jest zatkana pęcherzykami powietrza, które w znacznym stopniu utrudnią prawidłowe pobieranie przez nią wody. Dlatego tuż przed włożeniem liści do wazonu należy dodatkowo przyciąć końcówki łodyg. Najlepiej jest to wykonać jednym ukośnym cieciem przy pomocy ostrego noża trzymając łodygę pod powierzchnią wody. Oczywiście można się zastanawiać jak to zrobić w wąskiej szyjce wazonu, gdy jest to niewykonalne, ale rozwiązanie jest dość proste. W pobliżu wazonu należy ustawić naczynie o odpowiedniej do wykonania takiego zabiegu powierzchni lustra wody, wykonać ukośne cięcie łodygi pod powiarzchnią wody i dopiero umieścić liść w wazonie.
 • Rośliny można wspomagać dla przedłużenia ich świeżości w wazonie różnymi pożywkami. Domowym sposobem jest dodawanie dla różnych kwiatów do wody w wazonie aspiryny, chlorku wapnia, boraksu czy też soli. Kwiaty, liście host (astry, narcyzy, irysy...) dłużej utrzymują świeżość, gdy w wodzie znajduje się cukier. Nie należy jednak rozumieć tego dosłownie i dodawać cukru do wody, gdyż jego obecność w takiej postaci zanim zostanie on dostarczony do górnych partii rośliny przyspiesza jej gnicie.
 • Cukier liściom host można dostarczyć przez stosowanie firmowych pożywek, które zawierają go w swoim składzie. Takie pożywki jak Chrysal, Flower Fresh, Blumenfrisk czy też Everbloom można zakupić w marketach, sklepach czy centrach ogrodniczych jak i w niektórych kwiaciarniach. Wazon należy napełnić letnią wodą i dodać odżywkę do kwiatów zapewni ona potrzebną ilość cukru, utrzyma wyrównany poziom pH i ograniczy rozwój bakterii co zwiększy świeżość liści o kilka dni.
 • Namiastką firmowych pożywak dla liści host może być również roztwór wody i kwasku cytrynowego w stosunku 1 łyżeczka kwasku na dwa litry wody.
 • Zwiędłe liście należy bezwzględnie wyjmować z bukietu, gdyż ich pozostawienie niekorzystnie wpłynie na inne, które jeszcze nie utraciły świeżości.
 • I jeszcze jedna uwaga - żaden bukiet nie lubi zbyt wysokich temperatur. Dlatego nie powinniśmy umieszczać go w zbyt nasłonecznionym miejscu, a jeśli mamy taką możliwość to na godziny nocne (gdy i tak tej kompozycji nie podziwiamy) przenieśmy go w chłodne miejsce. To również przedłuży jego świeżość.
Fakt, że liście host nie są jeszcze doceniane przez "bukieciarstwo" nie zmienia tego, że mogą być piękną ozdobą nie tylko ogrodu, ale i naszego mieszkania.
Poniżej zdjęcia przedstawiają kompozycję (bukiet) z liści host, które nie były w żaden sposób kondycjonowanie i w większości przeżyły w wazonie dwa tygodnie.

Liście host w wazonie
Liscie host w wazonie przy świetle słonecznymLiście host w wazonieLiście host w wazonieLiście host w wazonieLiście host w wazonieLiście host po dwóch tygodniach będące jeszcze w dobrej kondycjiLiscie, które po dwóch tygodniach straciły swój urokLiście host w wazonie

Andrzej Pach

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów ze strony wyłącznie za zgodą właściela witryny. | andrzej.pach@wp.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego