Encyklopedia Host


Idź do treści

Kompozycja - hosty w garnkach

Hosty w pojemnikach


Kompozycja - hosty w garnkach


"Kompozycja została wybrana spontanicznie po przebudowie skalniaka. Zostało w tym miejscu puste miejsce przy pniu świerka, które nie bardzo komponowało się z całością. Wymyśliłem więc, że może postawię tam donicę z jakąś cieniolubną rośliną, bo jest to miejsce całkowicie zacienione. Żadna donica nie pasowała. Zobaczyłem zatknięty na płotku stary, kamienny garnek. Przymierzyłem i to było to. Wyszperałem w piwnicy jeszcze kilka garów różnej wielkości, pokombinowałem i stwierdziłem, że teraz wszystko do siebie pasuje. Powsadzałem, na razie w doniczkach, nie posadzone jeszcze do gruntu hosty i porobiłem fotki w różnych zestawach i ustawieniach. Zdjęcia opublikowałem na forum prosząc o ocenę, która kompozycja najładniejsza. Najbardziej ( również mnie) spodobał się zestaw The Razor's Edge, Shiny Penny oraz Ginko Craig. Taki też pozostał na razie. Właściwie w zestawie mogą mogą być użyte dowolne odmiany byle nie za duże. Jest to kwestia gustu.

Zestawienie: The Razor's Edge, Shiny Penny oraz Ginko Craig


Teraz należało przygotować garnki i powsadzać roślinki, co wcale nie okazało się sprawą łatwą. Wiercenie otworów wiertłem widiowym, oczywiście bez udaru, nie na wiele się zdało. Musiałem zastosować specjalne wiertło do twardej ceramiki. Po wywierceniu otworów na dno garów wsypałem warstwę drenującą z keramzytu. Następnie ziemia zmieszana wg Twojego ( zamieszczonego w encyklopedii) przepisu, tzn. 1/3 ziemi ogrodniczej, 1/3 torfu, 1/3 przekompostowanej kory i odrobina przekompostowanego obornika. W taką mieszankę posadziłem hosty i wyściółkowałem zmieloną korą, aby ograniczyć parowanie wody. Myślałem nad zainstalowaniem jakiegoś systemu nawadniania, ale nie ma tam miejsca, a poza tym jakoś dziwnie by to wyglądało. Pozostaje tylko nawadnianie konewką. Zobaczymy jak to będzie wyglądało w przyszłym roku, bo teraz posadzone hosty są młodziutkie."

Andrzej Klawiter


Wykonanie otworów w dnie garnaka
Drenaż z kernazytu


Poprosiłem Andrzeja, aby sam opisał czytelnikom swoją kompozycję, ale nie mogę oprzeć się od dodania kilku słów komentarza.
Kompozycje w donicach, garnakach czy też innych pojemnikach są bardzo wszechstronne. Pozwalają one na dowolne zmiany ( przemieszania) zarówno jeśli chodzi o wielkość, kolor jak i ilość roślin. Umożliwiają łączenie różnych roślin ze sobą w różnym czasie w trakcie sezonu i jak wykazał Andrzej namacalnie ( w realu ) pozwalają porównać ze sobą różne zestawienia, aby wybrać to, które będzie nam najbardziej odpowiadać. Oczywiście, aby można było tak wybierać wsród różnych odmian przy tworzeniu kompozycji, trzeba mieć trochę róznych roślin w donicach. Andrzej miał ich trochę i dzięki temu miał lepszy przeględ różnych zestawień.
Możemy to zobaczyć na pokazie slaidów poniżej:

Foto: Andrzej Klawiter
Pełny ekranWsteczPlayDalej

W prawym rogu wszystkich zdjęć widzimy jeszcze jedną ciekawą kompozycję, której warto się również przyjrzeć. Na pierwszy "rzut oka" można by wnioskować, że hosty rosną w gruncie, ale nie do końca jest to prawda. Znając szczegóły można by nawet zaryzykować stwiedzenie, że rosną one w dużym pojemniku.
Dokładniej widać to na drugim zdjęciu - przestrzeń, w której rosną rośliny jest znacznie ograniczona. Co prawda w oststecznej wersji nie ma tam widocznej na zdjęciu donicy, ale hosty rosną na potężnym korzeniu świerka osłoniętym folią ( ograniczającą rosrastanie się drobnych korzeni w ich kierunku), a dodatkowo przestrzeń ograniczona jest murkiem i drewnianą palisadą. Wygląda to jak duży pojemnik z bardzo dobrym drenażem.

Dziękuję za umożliwienia zaprezentowania materiału
autorowi wszystkich zdjęć i kompozycji
Andrzejowi Klawiter.


Andrzej Pach


Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów ze strony wyłącznie za zgodą właściela witryny. | andrzej.pach@wp.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego