Encyklopedia Host


Idź do treści

Hosty w donicach i pojemnikach

Hosty w pojemnikach


HOSTY W DONICACH
I POJEMNIKACH

Hosty w donicach.

Różnorodność wielkości, kształtu liści i koloru spowodowały ogromną popularność host w ogrodach. Jednak roślina ta może stać się urozmaiceniem i ozdobą również naszego patio, ganku czy nawet balkonu jeśli posadzimy je w donicach lub pojemnikach. Dodatkową zaletą roślin uprawianych w pojemnikach jest to, że można dowolnie i w każdym momencie zestawiać kompozycje z różnych roślin w zależności od naszego upodobania.
Hosty według moich doświadczeń, bardzo dobrze radzą sobie w donicach i wszelkiego rodzaju pojemnikach.
Do takiej uprawy jednak trzeba podejść trochę inaczej, niż do ich uprawy w gruncie.

Na początek kilka porad:

1. Donica, w której posadzimy hostę musi spełniać pewne kryteria. Jej wielkość musi być dopasowana do wielkości rośliny i musi zapewnić dobre odprowadzenie nadmiaru wody. Kształt czy też kolor to już indywidualna sprawa bądź też jest to związane z ogólną aranżacją kompozycji. Młode rośliny można sadzić w mniejszych pojemnikach, a gdy się zaczynają rozrastać przesadzać je do odpowiednio większych

2. Na dnie donicy należ umieścić 2-5 cm kamieni, pokruszonego styropianu czy innego materiału, który pomoże odprowadzić nadmiar wody i zapobiegnie zapychaniu się otworów w donicy przez nasypane do niej podłoże.

3. Do donicy należy użyć podłoża, które zapewni utrzymanie wilgoci (torf), ale również umożliwi napowietrzanie korzeni (zmielona kora lub grubszy żwir). Proponuję mieszankę ziemi, odkwaszonego torfu i zmielonej kory sosnowej w proporcji (1/1/1).

4. Po posadzeniu rośliny powierzchnię gleby dobrze jest przykryć zmieloną korą lub innym materiałem, który zapobiegnie "wychlapywaniu" podłoża przez deszcz jak i szybszemu odparowaniu zgromadzonej w podłożu wilgoci.

5. Chyba najistotniejszą sprawą przy uprawie host w pojemnikach jest odpowiednie ich nawadnianie. Najbardziej optymalnym i mało kłopotliwym sposobem jest nawadnianie kropelkowe, gdy utworzymy odpowiednią sieć nawadniającą dla wszystkich roślin w donicach znajdujących się w naszej kompozycji. Hosty muszą przez cały sezon, a szczególnie w okresie letnim mieć zapewnioną wilgoć w podłożu.
Gdy rośliny stoją na stanowisku bardziej nasłonecznionym, nie może zabraknąć im wody. Hosty wytrzymają takie warunki jedynie wtedy , gdy korzenie mają dostęp do wilgoci. Dla takich warunków wskazane jest, aby pojemniki nie były zbyt ciemne, gdyż podłoże w nich zbyt mocno się rozgrzeje.
Niektóre hosty ( o grubszych liściach ) mogą wytrzymać nawet częściowe przesuszenie, ale jest to zbyt ryzykowne, gdyż liście bez soków uschną na "wiór" i nic ich już wtedy nie uratuje.
Wniosek nasuwa się jeden - jeśli roślina jest w pojemniku, to raczej nie na słońcu ( bezpieczne jest jedynie nasłonecznienie w godzinach porannych i wieczornych ).

6. Nawożenie roślin należy przeprowadzać również nieco inaczej niż w uprawie gruntowej.
Z powodu częstszego podlewania składniki pokarmowe będą szybciej wypłukiwane z podłoża, dlatego dobrym rozwiązaniem jest używanie nawozów o długim okresie uwalniania tych składników. Można również użyć nawozów płynnych stosując je podczas podlewania. Nawóz potrzebny jest roślinom przede wszystkim w okresie ich rozwoju czyli wiosną i latem, dlatego nawożenie należy zakończyć pod koniec lata, aby roślin zbyt długo nie pobudzać do rozwoju przez co uniemożliwić im przygotowania się do okresu spoczynku zimowego.

7. Dla zabezpieczenia host przed zgubnym wpływem ślimaków, na donice można założyć obręcze z taśmy miedzianej, które nie pogarszają walorów dekoracyjnych donic a skutecznie uniemożliwiają ślimakom przedostanie się do ich wnętrza.

8. Stanowisko, na którym będą ustawione donice z hostami w miarę możliwości nie powinno być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Są co prawda odmiany host, które tolerują większe nasłonecznieni, ale należy przyjąć, że hosty to rośliny stworzone raczej do cienia. Przy tworzeniu kompozycji z hostami nie należy ich ustawiać przy jasnych ścianach czy innych jasnych elementach architektury ogrodowej powodujących odbijanie w ich kierunku promieni słonecznych - takie usytuowanie roślin spowoduje przypalanie ich liści.

9. Kompozycje można tworzyć z samych host o różnych kolorach liści i wielkości roślin jak i w zestawieniu z innymi roślinami. Pojemniki pozwalają na wielką różnorodność i zmienność w całym sezonie. Wiosenne rośliny, gdy przestaną być atrakcyjne można zastąpić innymi, które są ozdobą latem. Można dodać do kompozycji paprocie, lilie, bluszcze czy też rośliny iglaste w pojemnikach. Kompozycje pojemnikowe są po prostu dla nas wielkim wyzwaniem, a hosty w tych kompozycjach dodatkową i niezaprzeczalną ozdobą.

10. Przechowywanie host w donicach nie nastręcza wiele kłopotów. W naszym klimacie zimy nie są tak mroźne, aby mogło nastąpić ich uszkodzenie. Z moich dotychczasowych doświadczeń wynika, ze nie trzeba ich dodatkowo zabezpieczać. Hosty w donicach na okres zimy przenoszę na ocienione i osłonięte od mroźnych wiatrów miejsce i pozostawiam je tam, aż do wiosny. Miejsce, w którym zlokalizowane są donice nie może być osłonięte przed opadami deszczu i śniegu. Śnieg w zimie stanowi izolację termiczną a z deszczem zapewnia, że podłoże w donicach nie zostanie całkowicie wysuszone.

Sadząc hosty do doniczek, w zależności od ich siły wzrostu, trzeba się też liczyć z tym, że częściej musimy je przesadzać, gdyż po trzech maksymalnie czterech sezonach korzenie nie będą się już mieściły w donicy. Należy również spodziewać się tego, że hosta w pojemniku będzie miała mniejsze liście i odmienny od normalnego kolor - nie są to różnice ogromne, ale zauważalne.

W donicach trudno uprawiać hosty duże, gdyż trudo byłoby zapewnić im w miarę normalne warunki do rozwoju i takich eksperymentów nie polecam. Natomiast wszystkie hosty miniaturowe będą w donicach tak samo dobrze rosły jak w gruncie. Dla ich małego systemu korzeniowego w donicach możemy im stworzyć idealne warunki. Hosty, które bez problemu mogą rosnąć w donicach to między innymi: Lemon Lime, Twist of Lime, Blond Elf, Ginko Craig, Lemon Delight, Stiletto, Blue Mouse Ears i wszystkie od niej pochodzące. Trudno wyliczać wszystkie, ale ogólnie należy przyjąć, że w donicach można uprawiać hosty miniaturowe, małe i średniej wielkości pod warunkiem zapewnienia im odpowiednich warunków glebowych i odpowiednie stanowisko.
Można do tego podejść również w inny sposób, traktując nawet większe hosty jako ekspozycję sezonową. Jeden sezon w donicy dla nich nie będzie zbyt uciążliwy, a w następnym sezonie wyciągnąć roślinę z donicy, oczyścić korzenie i z nowym podłożem wsadzić do wiekszej donicy lub do gruntu.

Opisał(a) Andrzej Pach

Komentarze i opinie z różnych źródeł.
Duże odmiany host uprawiam w donicach nawet do 25 L, ale odmiany xxl dla wystaw będę sadził
w donice do 50 litrów, rosna gorzej niż w gruncie ale i tak dobrze.
Włodzisław Barcikowski
Hosty w donicach nie powinny być przechowywane w samym torfie. Gdy będą narażone na suszę
(szczególnie pod wiatami) torf "wyciągnie" z kłączy całą wilgoć powodując ich kompletne
wysuszenie i zagładę. Musimy również chronić donice przed nadmiarem gromadzącej się w nich
wody w okresie wczesno wiosennym, gdyż sopwoduje to gnicie kłączy. Donice są zazwyczaj
całkowicie zamarznięte a gromadząca się w nich woda podczas wiosennych opadów nie może się
z nich wydostać. Dobrze jest, aby były one postawione na przykład na kratkach, które
zapobiegają przymarznięciu ich do gruntu. Gdy temperatura otoczenia podniesie się pozwoli to na
wypłynięcie wody z donic i zapobiegnie zgubnemu dla host "pływaniu" kłączy w wodzie.
Andrzej Pach
Od paru lat na zime przenoszę donice w miejsce osłoniete i przykrywam dużą ilością suchych liści
/klonowych/, szczególnie sprawdziło sie to w tym roku, gdy przy braku pokrywy snieżnej
temperatura przy gruncie dochodziła do - 30 C. Na poczatku kwietnia, odkrywam je i podlewam.
W tym roku poza Devon Green wszystkie bardzo dobrze zniosły zimę. A w porównaniu do tych w
gruncie mają na poczatku maja już okazałe rozmiary.
Snieg ,wilogoć i mróz ma bardzo zgubne działania na donice z terakoty , wyjatkiem sa tu donice z
kamionki.
Tomek (7 maja 2012)
Ja również uprawiam w doniczkach i donicach hosty .. przed zimą nie przykrywam niczym .
Wszystkie doniczki ustawiam w miarę ciasno obok siebie i zimą w razie potrzeby narzucam
warstwę włókniny . W doniczki przed posadzeniem wkładam po obwodzie warstwę
"pianki pod panele". dobrze się to sprawdza.
Małgorzata G.(22 styczeń 2014)
(miejsce na Twój komentarz lub opinię)
Jeśli masz jakieś spostrzeżenia lub posiadasz wiedzę na ten temat
zachęcam do podzielenia się nią z czytelnikami tej strony.
Napisz to w formularzu kontaktowym.
Jeśli chcesz, aby znalazło się tu również zdjęcie Twojej
hosty uprawianej w donicy prześlij je na maila, który znajduje się w stopce
strony, a zostanie ono umieszczone w galerii zdjęć, która w tym celu
zostanie utworzona.

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów ze strony wyłącznie za zgodą właściela witryny. | andrzej.pach@wp.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego