Encyklopedia Host


Idź do treści

Hosty rarytasy

Ciekawostki

"Jakie odmiany nie szybko trafią do naszych ogrodów?"

C
zy znamy wszystkie odmiany host?
Czy te, które widzieliśmy jedynie na pojedynczych zdjęciach trafią do naszych ogrodów?
Ile jest host niezarejestrowanych?
Ile z nich będzie miała jedynie garstka kolekcjonerów?

Na te pytania odpowiedzi nie ma, bądź też trudno na nie odpowiedzieć.


Hosta - nowa mutacja.

Nietypowa i ciekawa zarówno pod względem barwy, wielkości, czy też pokroju hosta jest kąskiem, którego każdy z nas chciałby posiadać. To "rarytasik", "gradka kolekcjonerska", która przedstawia sobą wielką wartość rynkową, ale co dla kolekcjonera najważniejsze ogromnie cenioną wartość kolekcjonerską.
Hosta taka posiada jednak te zalety jedynie wtedy, gdy jest w posiadaniu małej grupy, a dla większości jest wręcz nie do zdobycia.
Na zachodzie (mam na myśli Europę, Stany Zjednoczone Ameryki) wśród hodowców i kolekcjonerów przeważa chęć zysku i dlatego nowe odmiany bardzo szybko są rejestrowane, opatentowane i w ogromnej ilości są dostępne na rynku dzięki rozmnażaniu w laboratoriach kultur tkankowych.
Diametralnie inne podejście mają do tego problemu tylko niektórzy kolekcjonerzy a szczególnie pochodzący z Japonii.
Rarytasy kolekcjonerskie jeśli już są rejestrowane, to bardzo często pieczołowicie ukrywane jest ich pochodzenie - tzw. pochodzenie nieznane. Rozmnażanie tych host odbywa się jedynie przez podział i wymianę między zaufanymi kolekcjonerami, którzy aby utrzymać ich wartość nie przekażą tych roślin do laboratoriów in vitro.
Pomijając te nieosiągalne dla nas, receptą na posiadanie ciekawych odmian (nowych w Europie) we własnym ogrodzie za przyzwoitą ( niską cenę) jest cierpliwość. Gdy pokaże się ona na rynku często osiąga cenę kilkuset $, jednak za kilka lat jej cena spadnie do kilku $.

( artykuł zainspirowany informacjami ze strony Giboshi arekore )
Andrzej Pach

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów ze strony wyłącznie za zgodą właściela witryny. | andrzej.pach@wp.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego