Encyklopedia Host


Idź do treści

Hosty o białych liściach

Artykuły


Hosty o białych liściach


Hosta o całkowicie białych liściach utrzymujących się przez cały sezon wegetacji jest jak na razie nieosiągalnym wyzwaniem dla wielu hodowców i pewnie nigdy nie uda się wyhodować takiej odmiany.
Najbardziej rozpowszechnioną i dostępną w sprzedaży odmianą o białych liściach jest
Hosta White Feather. Podobne choć mniej popularne i trudne do zdobycia odmiany to Miss Moonbeam, Mostly Ghostly, White Trouble, White Undies czy też White Wall Tires. Wszystkie powyższe mają jedną wspólną cechę pozwalającą im przetrwać (choć nie zawsze) od jednego do kilku sezonów. Tą cechą jest to, że po wiosennym pokazie białych lub kremowo białych liści zielenieją, dostarczając roślinie niezbędnych składników pokarmowych do przetrwania sezonu i przygotowania się do okresu spoczynku w dość dobrej kondycji. Dla sfrustrowanych niepowodzeniem w uprawie choćby tej najpopularniejszej H. White Feather muszę wspomnieć, że wszystkie te odmiany są dość trudne w utrzymaniu przy życiu (o czym rzadko wspominają sprzedawcy) i wymagają zaparcia w dążeniu do sukcesu. Poza tym White Feather w Polsce jest dostępna za kilkanaście PLN natomiast za inne jak White Undies trzeba zapłacić już 100$. Ceny niestety są podyktowane właśnie trudnością w ich uprawie i uzyskaniem odpowiednich sadzonek do sprzedaży.
Aby hodowla takich odmian dała pozytywne rezultaty należy sadzić je na stanowiskach dobrze oświetlonych, ale nie bezpośrednim słońcem. Dopuszczalne jest jedynie stanowisko, na które padają promienie wschodzącego słońca lub promienie słoneczne bardzo mocno rozproszone na przykład przez wysokie drzewa. W innym warunkach wiosenne białe liście ulegną "przypaleniu" lub wysuszeniu. Wskazane jest również nieco większe nawożenie tych roślin doglebowo i dolistnie.


Hosta White Feather
Hosta White Feather

Hosta White Feather - wiosna.

Hosta White Feather - czysto białe liście zdobią ją niestety przez krótki czas.

Hosta White Feather
Hosta White Feather

Hosta White Feather - liść wygląda jak wykonany z białego, delikatnego pergaminu.

Hosta White Feather - w kolorystyce pozwalajacej jej dzięki fotosyntezie odbudowanie braku składników pokarmowych.

Dlaczego hosty o białych liściach giną?

Białe liście pozbawione są nieodzownego dla dostarczania pokarmu roślinom chlorofilu, nie zachodzi w nich proces fotosyntezy przez co roślina nie produkuje niezbędnych do życia składników pokarmowych i siłą rzeczy musi zginąć. Białe fragmenty dla rośliny są jak pasożyt, nie produkują pokarmu natomiast zużywają go.
Do życia roślinie niezbędne są zielone tkanki, białe jej fragmenty muszą dostatecznie szybko zielenieć albo musi być zachowana niejako równowaga pomiędzy białym i zielonym kolorem liści, aby dla całej rośliny (łącznie z pasożytniczymi fragmentami) wystarczyło składników pokarmowych.
Trzykrotnie miałem w swoim ogrodzie zmutowane hosty o białym kolorze:
Jedną z nich była sadzonka Summer Breze, która wiosną w następnym roku po posadzeniu wypuściła tylko biało-kremowe liście - te jednak dość szybko obumarły, a do następnego sezonu obumarło również kłącze.
Białe mutacje pojawiły się również w H. Wide Brim i H.Tortlight. Powtarzało się to w następnych sezonach - jeden - dwa odrosty o białych liściach. Jednak po oddzieleniu tych albinosów od rośliny matecznej, sadzonki marniały w oczach, aby pod koniec lata zupełnie zniknąć. Nasuwa się chyba oczywisty wniosek:
Te odrosty o białych liściach mogły przeżyć jedynie jako pasożyt czerpiąc pokarm z rośliny matecznej, gdy po ich oddzieleniu został im odcięty dostęp do składników których same nie mogły wytworzyć, musiały zginąć.


Mutacja Hosty Wide Brim
Mutacja Hosty Wide Brim

Mutacja o białych liściach Hosty Wide Brim.

Mutacja o białych liściach Hosty Wide Brim - wiosna.
Jesienią hosta obumarła.

Istnieją różne sposoby zaopatrywania się w odpowiednią ilość składników pokarmowych przez hosty mające w swoich liściach białe tkanki. W pewnym momencie podczas sezonu wegetacyjnego na białych obszarach liści pojawiają się zielone plamy, cały obszar przechodzi z koloru czysto białego na zielonkawy lub liście stają się całkowicie zielone. Rośliny stopniowo zielenieją wystarczająco wcześnie w sezonie, aby mogły dzięki temu wytworzyć odpowiednią ilość pokarmów by przetrwać i mnożyć się.

Oto kilka konkretnych przykładów:

  • Hosta Ghost Spirit - rosnąca w na jasnym stanowisku zielenieje, ale rozwija się bardzo dobrze, natomiast rosnąca w głębokim cieniu ma prawie cały sezon białe centrum ale niestety nie rozwija się tak dobrze i nie ma tak ładnych przyrostów.
Hosta Ghost Spirit

Hosta Ghost Spirit.

Hosta Ghost Spirit
Hosta Ghost Spirit

Hosta Ghost Spirit na stanowisku słonecznym.

Hosta Ghost Spirit na stanowisku cienistym.


  • Ciekawym przykładem radzenia sobie z nadmiarem białego koloru jest Hosta Fireworks. Ma ona dość dużo białego koloru utrzymującego się przez cały sezon i przez cały sezon nie zielenieje, ale aby nie stracić równowagi w ilości zielonych i białych tkanek zielone tkanki ukrywa niejako pod białymi. Jest to dobrze widoczne pod światło - od zewnętrznej strony liście są białe a pod nimi od spodniej strony jest zielona tkanka. Światło słoneczne przez białe tkanki bez problemu dociera do ukrytych pod nimi tkanek zielonych, gdzie zachodzi zbawienny dla rośliny proces fotosyntezy.


Hosta Ghost Spirit

Liść Hosty Fireworks

Hosta Fireworks
Hosta Fireworks

Hosta Fireworks - po lewej stronie normalny widok liścia, po prawej ten sam liść pod światło.

Hosta Fireworks

Hosta Fireworks

  • Chyba ewenementem jest Hosta White Christmas, która ma niesamowicie dużą ilość bieli na liściu w stosunku do dość wąskiego marginesu, a mimo to przy zapewnieniu odpowiednich warunków bardzo długo utrzymuje takie zabarwienie. Nie jest to szybko rosnąca i łatwa w uprawie odmiana. Jeśli jednak chcemy, aby przez kilka miesięcy prezentowała bardzo okazale swoje czysto białe ubarwienie , bez skutków ubocznych spowodowanych przypaleniami lub zbyt szybkim delikatnym i równomiernym zazielenieniem na całej powierzchni liścia, musimy zapewnić jej odpowiednie stanowisko. Dobranie takiego stannowiska wymaga od nas trochę więcej zaangażowania i jest dla posiadacza tej odmiany pewnym wyzwaniem. Hosta powinna rosnąć w bardzo jasnym miejscu, ale…musi być chroniona przed ostrym słońce, które przypala lub wręcz wysusza jej delikatne białe fragmenty liści. Trzeba eksperymentować z lokalizacją dla tej odmiany i w ten doświadczalny sposób znaleźć obszar, który zapewnia mnóstwo takiego bezpiecznego światła.
White Christmas

Hosta White Christmas


Jest również wiele odmiany host z czysto białymi fragmentami liści, które w uprawie nie nastręczają żadnych problemów.
Do nich należą Hosta
Fire and Ice, Patriot czy też Pandora's Box, które mają wręcz idealnie zapewnioną prawidłową równowagę między zielonym a białym kolorem liścia. A takie odmiany jak Christmas Song, Night Before Christmas mają wręcz w nadmiarze zielonego koloru niezbędnego do zapewnienia odpowiedniej ilości składników pokarmowych.

White Fire and Ice

White Fire and Ice

Hosta Pandora's Box
Hosta Patriot

Hosta Pandora's Box

Hosta Patriot

Hosta Christmas Song
Hosta Night Before Christmas

Hosta Christmas Song

Hosta Night Before ChristmasAndrzej Pach


Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów ze strony wyłącznie za zgodą właściela witryny. | andrzej.pach@wp.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego