Encyklopedia Host


Idź do treści

Hosty - pakowanie i wysyłka

Artykuły


Hosty - pakowanie i wysyłkaO
becnie coraz więcej firm hanlowych jak i zajmujacych się produkcją sadzonek host prowadzi sprzedaż wysyłkową. Również kolekcjonerzy i pasjonaci tych roślin w kraju i z zagranicy wymieniają się roślinami, aby powiększyć o nowe odmiany swoje kolekcje, to również łączy się z koniecznością wysyłki roślin.
Wysyłka to z kolei pakowanie i dodatkowy koszt związany z transportem roślin czasami na znaczne odległości.
Najczęściej decydujemy się na wysyłkę pocztą (co jest jeszcze zdecydowanie tańsze) niż na wybór jakiejś firmy kurierskiej. Ten wybór jest podyktowany jedynie ceną usługi, ale musimy się niestety liczyć z tym, że czas podróży roślin może przez to wydłużyć się i rośliny powinniśmy na taką podróż dobrze przygotować.
Hosty są dość odpornymi roślinami i nawet kilkudniowa podróż dobrze zapakowanej rośliny nie powinna wpłynąć na jej kondycję.

Dobrze przygotowana roślina do wysyłki powinna mieć na czas podróży zapewnioną odpowiednią wilgotność bryły korzeniowej (bądź samych korzeni), odpowiednią przestrzeń i co ważne powinna być w paczce tak zamocowana (umieszczona), aby podczas transportu nie przemieszczała się w niej.Oto kilka sposobów przygotowania host do wysyłki.W
ysyłka roślin bez doniczki i ziemi.


Jest to bardzo często stosowany sposób wysyłania roślin. Tak przygotowujemy rośliny, które tuż przed wysyłką zostały oddzielone od rośliny matecznej i byłoby bezsensowne obkładanie ich jakimkolwiek podłożem. Wysyłamy tak również rośliny już dobrze ukorzenione, otrzepując z nich ziemię i przycinając zbyt rozrośnięty system korzeniowy, aby dodatkowo i niepotrzebnie nie ponosić kosztów za przesyłanie zbędnego podłoża.
Korzenie hosty należy złożyć i owinąć gazetą, bądź ręcznikiem jednorazowym, związać, bądź opleść gumką (recepturką). Tak zapakowane korzenie należy nasączyć wodą (gazeta lub ręcznik dobrze utrzymują wilgoć) i aby pakunek ten nie tracił wilgoci należy go włożyć do foliowego woreczka ( woreczek śniadaniowy) i również zabezpieczyć przed zsunięciem się folii gumką. Woreczek powinien być założony jedynie na korzenie, nie na liście rośliny. Tak zapakowane rośliny umieszczamy w tekturowym pudełku i zabezpieczamy przed ich przemieszczaniem się wypełniając wolne przestrzenie np. ścinkami pochodzącymi z niszczarki dokumentów, pomiętymi gazetami czy innymi wypełniaczami jak "frytki " ze styropianu. Dodatkowo przed tym zabiegiem możemy ( choć nie musimy) woreczki z korzeniami przykleić taśmą pakową do ścian bądź dna kartonu.


Hosta przygotowana do wysyłki
Przygotowanie host do wysyłkiPrzygotowanie host do wysyłkiPrzygotowanie host do wysyłkiPrzygotowanie host do wysyłkiPrzygotowanie host do wysyłkiPrzygotowanie host do wysyłki


W
ysyłanie sadzonek w doniczkach bądź z bryłą korzeniowa.


Taki sposób wysyłania roślin zapewnia im większy komfort i raczej stosowany jest przez sprzedawców, aby w większym stopniu zapewnić to, że klient dostanie roślinę w dobrej kondycji. Doniczki z sadzonką czy też roślinę z bryła korzeniową musimy również nasączyć wodą, a następnie umieścić ją w woreczku foliowym , który jest ściśle zawinięty lub oklejony na łodygach liściowych powyżej doniczki. Zabezpiecza to przed wydostawaniem się wilgoci i rozsypywaniem podłoża. Doniczki (rośliny z bryłą korzeniową) układamy przy ściance kartonu i zabezpieczamy je przed możliwością przemieszczania się. Najlepiej jest, gdy karton jest dopasowany wielkością do ilości przesyłanych sadzonek, wtedy ciasno układamy je i nie musimy zabezpieczać ich przed przesuwaniem się na boki. Nie zawsze jednak dysponujemy takim kartonem i wtedy sadzonki powinniśmy zabezpieczyć zarówno przed przesuwaniem się jak i przed możliwością przemieszczania się gdy podczas transportu będzie ona odwrócona do góry dnem.

Możemy to zrobić na kilka sposobów :

  • Opleść i skleić taśmą pakową wszystkie sadzonki ze sobą i również taśmą przykleić do ścian i dna kartonu. Przyklejenia takiego pakunku do ścian nie jest jednak proste i nie daje gwarancji, że po obróceniu kartonu rośliny będą utrzymane przez taśmę na swoim miejscu.
  • Po sklejeniu taśmą doniczek miedzy sobą zabezpieczamy je przed możliwością przesuwania się we wszystkich kierunkach drutem (miedzianym) jak wykałaczką. Drut przebijamy przez karton nad doniczkami i obok nich a jego końce zaginamy na zewnątrz kartonu aby uniemożliwić jego wysunięcie się podczas transportu.
  • Postępujemy podobnie jak w drugim przykładzie, jednak zamiast drutu używamy dratwy szewskiej (cienkiego sznurka) i za pomocą grubej igły tapicerskiej "przeszywamy" przez karton tak, aby doniczki były utrzymywane przez nią w stałej pozycji w kartonie.

Przy tym sposobie pakowania nie musimy wypełniać pustej przestrzeni nad doniczkami (sadzonkami), gdyż rośliny są stabilnie zamocowane i nawet po odwróceniu paczki nie przemieszczają się.

Hosty, wysyłka w kartonie

Hosty, wysyłka w kartonie

Tak wygląda sposób przesyłania roślin w doniczkach w specjalnie przystosowanych do tego celu opakowaniach. Jest to idealne i wyprodukowane w tym celu opakowanie z tworzywa , które zapewnia roślinie bezpieczny transport. Opakowanie to zabezpiecza podłoże w doniczce przed przemieszczaniem się i utratą wilgoci, a zarazem zabezpiecza nadziemna cześć rośliny przed uszkodzeniem i również wysuszeniem tworząc wokół niej jakby szklarenkę z tworzywa. Tak zapakowane rośliny wystarczy jedynie poukładać w kartonie i wolną przestrzeń uzupełnić jakimś wypełniaczem (woreczki wypełnione powietrzem, wypełniaczem poliestrowym, czy już wspomnianymi ścinkami lub pomiętymi gazetami).

Hosty opakowanie
Hosty opakowanie
Hosty - opakowanie do wysyłkiHosty - opakowanie do wysyłkiHosty - opakowanie do wysyłkiHosty - opakowanie do wysyłkiHosty - opakowanie do wysyłkiHosty - opakowanie do wysyłki

I
nnym sposobem i trzeba przyznać bardzo oryginalnym jest przesyłanie rośliny w "balonie" wykonanym z woreczka foliowego wypełnionego powietrzem. Otrzymałem tak zapakowaną roślinę, a można to zrobić w taki oto sposób.

Hosty opakowanie
Hosty przygotowanie do wysyłkiHosty przygotowanie do wysyłkiHosty przygotowanie do wysyłkiHosty przygotowanie do wysyłkiHosty przygotowanie do wysyłkiHosty przygotowanie do wysyłki

P
óźna jesień i wczesna wiosna to czas kiedy również możemy przesyłać hosty. Przesyłamy wtedy jedynie sam system korzeniowy roślin a pakowanie go w woreczek foliowy jest powszechnie stosowane.

Hosty opakowanie

Andrzej Pach


Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów ze strony wyłącznie za zgodą właściela witryny. | andrzej.pach@wp.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego