Encyklopedia Host


Idź do treści

Hosta bonsai

Hosty w pojemnikach

Hosty jako bonsai


W
swoim ogrodzie mam kilka drzewek bonsai. Gdy zafascynowały mnie hosty postanowiłem je również uprawiać w tej formie.
Oczywiście host nie można prowadzić w tradycyjny sposób zachowując kanony tej sztuki, ale w misach, podstawkach czy też w naczyniach przypominających tradycyjne donice do bonsai wyglądają one bardzo ładnie.
Uprawę host w takich pojemnikach należy traktować jako hobby i zabawę, z której może "urodzić" się wiele ciekawych i co najważniejsze bardzo dekoracyjnych akcentów roślinnych w naszym ogrodzie w swoim stylu przypominających bonsai.

Najbardziej fascynujące i ciekawe
w uprawie host jako bonsai jest to,
że na efekt dekoracyjny nie trzeba
zbyt długo czekać.

Tradycyjne drzewko prowadzone jako bonsai swoje piękno zaczyna pokazywać po kilku (kilkunastu) latach pielęgnacji i formowania.
Hosta pokazuje swój urok już wiosną, gdy tylko pojawią się pierwsze liście.

W trakcie sezonu pojawiają się najpierw łodygi kwiatowe.

A trochę później kwiaty

Kwitnące hosty uprawiane jako "bonsai" wyglądają rewelacyjnie.

Aby rozpocząć tą zabawę - inne spojrzenie na hosty, trzeba od czegoś zacząć. Proponuję zacząć od zakupienie lub wykonania doniczek.
Hosty w przeciwieństwie do drzewek mają trochę inne wymagania - one raczej nie zniosą przesuszenia korzeni, tak jak mogą wytrzymać to krzewy czy drzewka.
Dlatego proponuję do tej uprawy użyć nieco głębszych pojemników - kształt raczej dowolny, choć najładniej hosty wyglądają w kulistych donicach.
Donice oczywiście najłatwiej jest zakupić, choćby takie jak ta na zdjęciu.


Jednak dużo większą satysfakcję może przynieść uprawa host w samodzielnie wykonanych donicach. Można je ulepić z gliny i dać do wypalenia garncarzowi. Można wykuć z piaskowca, wykorzystać to co nam daje natura ciekawy kamień czy korzeń.

Ja swoje pierwsze donice również wykonałem samodzielnie - niestety nie będą one trwałe, ale ich wykonanie dało mi nowe doświadczenie jak do tego podejść.
Pomysł na takie doniczki może był szalony, ale.... w zimie człowiek się nudzi i różne rzeczy przychodzą mu do głowy.
Jako materiał wyjściowy użyłem plastikowej doniczki i nałożyłem na nią zaprawę tynkarską ( zostało mi trochę tynku cienkowarstwowego).
Nakładłem to wymyślając różne faktury - a wglądało to tak:

Po wyschnięciu zastosowałem najprostszą metodę nadania im odpowiedniego koloru i połysku - farby w spreju i fantazję w ich nakładaniu.D
onica to tylko jedna choć ważna rzecz do uprawy naszych bonsai . Typowe donice do bonsai mają w dnie duże otwory, które służą do odprowadzenia nadmiaru wody i do mocowania korzeni w donicy. Hosty nie wymagają mocowania korzeni, ale nadmiar "zalegającej" w donicy wody im na pewno nie służy, dlatego duży otwór w donicy jest jak najbardziej wskazany. Duży otwór jest niebezpieczeństwem wypłukiwania podłoża dlatego potrzebne nam będą takie materiały jak siatka i drut do jej mocowania. Ja stosuję siatkę z włókna szklanego stosowaną do styropianu przy ocieplaniu) i drut do jej mocowania (stosuję drut miedziany).


Poniżej pokazałem również jak zakładam siatkę na otwory.

Nadszedł czas na przygotowanie odpowiedniego podłoża, które nieco różni się od tego do uprawy roślin w gruncie.
Ziemię tą robię mieszając miałki torf z ziemią darniową, suchą rozdrobnioną gliną i żwirkiem (lub rozdrobnioną przekompostowaną korą)
w proporcji 3/2/1/2.
Zastosowanie torfu i gliny ma na celu utrzymanie w podłożu jak najdłużej wilgoci, a żwiru lub kory zapewnienie przestrzeni umożliwiającej napowietrzanie korzeni.
Możemy również podejść do tego problemu bardziej fachowo i użyć torf, żwir i podłoże do bonsai Akadama lub granulat Seramis.

Akadama

Seramis

To chyba najbardziej cenione na
świecie japońskie podłoże do
Bonsai, co przekłada się na jego
cenę. Są dostępne dwa rodzaje
Akadamy: miękka i twarda. Twarda
nieco dłużej zachowuje luźną
przepuszczalną strukturę i jest
nieco droższa. Akadamy raczej nie
stosuje się w czystej postaci tylko
jako domieszkę z innymi rodzajami
gleby.
Granulat, który ma zdolność
przetrzymywania i transportu
wody do korzeni roślin, w ten
sposób rośliny są optymalnie
odżywione. Granulat jest czysty i
higieniczny. Ze względu na stałą
strukturę nie zagęszcza się, przez
co korzenie mogą łatwiej oddychać,
a rośliny nie potrzebują częstego
przesadzania.

Serami i Akadamia - są trudno dostępne, ale możliwe do zdobycia na naszym rynku.

Hosty z roku na rok powiększają ilość oczek i oczywiście ilość korzeni, dlatego co dwa trzy lata trzeba je przerzedzić. Jeśli jest to konieczne nieco rozdzielić i przyciąć (1/3 do 1/2) korzeni, aby dopasować wielkość rośliny do wielkości naczynia, w którym ona rośnie.
Teraz nadszedł czas na dokonanie wyboru roślin do takiej uprawy.
Jakie odmiany można zastosować - chyba jedynie możemy wybierać z tych, które są określane mianem małych i na pewno wszystkie nazywane hostami miniaturowymi.
Absolutnie fantastycznie wyglądają:
Little Wonder, Catillian, Kabitan, Masquerade, Little White Lines, Ginko Craig, Green Eyes, Rheingold, oraz Blue Mouse Ears i wszystkie jej "dzieci".

Hosty w różnych fazach rozwoju.

Opisał(a) Andrzej Pach


Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów ze strony wyłącznie za zgodą właściela witryny. | andrzej.pach@wp.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego