Encyklopedia Host


Idź do treści

Gutacja

Ciekawostki

"Gutacja, wykraplanie u host"

Chyba zbyt pobieżnie przyglądałem się do tej pory hostom, gdyż to zjawisko na hostach zauważyłem dopiero po kilku latach obcowania z tymi roślinami. Zazwyczaj cechą tą są obdarzone rośliny tropikalne, należące do rodziny obrazkowatych (Anturium, kalla czy Difenbachia), bardziej u nas znanych nasturcji i przywrotników oraz niektórych grzybów.

Gutacja u host, zjawisko wydalania wody w postaci ciekłej

Wydalanie wody w postaci ciekłej przez liście możemy zaobserwować szczególnie w okresie wiosennym, a konkretnie jest ono procesem zużywającym energię metaboliczną, związanym z aktywnym transportem jonów. Zwiększone ciśnienie roztworu wodnego w naczyniach korzeni powoduje tłoczenie tego roztwór do pędw i umożliwia transport wody i substancji odżywczych do rozwijających się paków liściowych. Jednak, gdy wody tej jest w nadmiarze a powierzchnia liści jest jeszcze zbyt mała aby ją odparować jest ona wyciskana przez specjalne kanaliki (gruczoły wodne) mogące mieć formę szparek lub małych otworów na brzegach liści. Zjawisku temu dodatkowo sprzyja wysoka wilgotność powietrza i gleby oraz warunki temperaturowe.
Gutacja może się zakończyć wraz z rozwojem wiekszej ilości liści, wtedy parcie korzeniowe ma już mniejsze znaczenie a transport wody i substancji odżywczych nastepuje głównie przez działanie ssace rośliny powodowane przez transpirację. Nateżenie transpiracji (odparowania wody) jest również uzależniona od stopnia nawodnienia podłoża i wilgotnosci powietrza a regulowana jest przez stopień rozwarcia aparatów szparkowych na liściach.

Gutacja u host, zjawisko wydalania wody w postaci ciekłejGutacja u host, zjawisko wydalania wody w postaci ciekłejGutacja u host, zjawisko wydalania wody w postaci ciekłejGutacja u host, zjawisko wydalania wody w postaci ciekłejGutacja u host, zjawisko wydalania wody w postaci ciekłejGutacja u host, zjawisko wydalania wody w postaci ciekłej

Andrzej Pach

Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie materiałów ze strony wyłącznie za zgodą właściela witryny. | andrzej.pach@wp.pl

Powrót do treści | Wróć do menu głównego